Rolowanie ITB – 3 popularne mity, które należy rozwiać

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 19 sek

Rolowanie ITB – 3 popularne mity, które należy rozwiać

Negatywny skutki rolowania ITB?

Rolowanie pasma biodrowo-piszczelowego, czyli popularnego ITB (z ang. iliotibial band), to temat, który wywołuje wiele kontrowersji nie tylko wśród osób uprawiających sport i dbających o swoje ciało, ale również specjalistów z zakresu fizjoterapii i treningu.

Często słyszy się o negatywnych skutkach rolowania ITB, a nawet o tym, że nie powinno się go wykonywać w ogóle, które w pewnym sensie urosły do rangi newsa przekazywanego głuchym telefonem – wiadomo co, ale nie wiadomo dlaczego?

Co za tym idzie, chcąc zagłębić się w szczegóły tego rodzaju podejścia do automasażu pasma biodrowo-piszczelowego brakuje merytorycznych konkretów i faktów, które mogły je potwierdzić.

Dlatego w dzisiejszym artykule postaram się rozwiać trzy najpopularniejsze mity, które na temat rolowania ITB można napotkać w internecie i jednocześnie potwierdzić, że jego rolowanie jest skuteczną metodą niwelowania dolegliwości bólowych nie tylko w jego obszarze, ale również stawu kolanowego.

Mit 1: Rolowanie ITB prowadzi do rozluźnienia mięśni pośladkowych

Pierwszy mit, z którym spotykamy się najczęściej, mówi o tym, że rolowanie ITB prowadzi do rozluźnienia mięśni pośladkowych, co z kolei wpływa negatywnie na ich pracę. W rzeczywistości jednak badania wykazały, że rolowanie ITB nie ma wpływu na rozluźnienie mięśni pośladkowych. Wręcz przeciwnie, poprawia ich elastyczność i ukrwienie, co wpływa na lepszą pracę mięśni.

Mit 2: Rolowanie ITB powoduje ból kolan

Drugi mit mówi o tym, że rolowanie ITB prowadzi do bólu kolan. Takie skutki mogą wystąpić tylko wtedy, gdy rolowanie jest wykonywane w nieodpowiedni sposób, np. zbyt intensywnie lub z użyciem zbyt twardych rolek. Właściwie wykonane rolowanie ITB powinno być komfortowe i nie powodować bólu.

Mit 3: Rolowanie ITB powinno być unikane

Ostatni mit dotyczy tego, że rolowanie ITB powinno być unikane, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Nic bardziej mylnego! Rolowanie ITB jest bezpieczne, o ile jest wykonywane prawidłowo. Warto pamiętać, że rolowanie ITB jest skuteczną formą prewencji i uzupełnieniem terapii manualnej, która jest prowadzona przez fizjoterapeutów. Nie powoduje ono rozluźnienia mięśni pośladkowych ani bólu kolan, o ile jest wykonywane w sposób właściwy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą.