Rolowanie mięśnia gruszkowatego

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 9 sek

Rolowanie mięśnia gruszkowatego

Ból pośladka przez mięsień gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty – to pojęcie, z którym z pewnością spotkali się wszyscy, którzy zmagają się z bólem pośladka. Jest to mięsień, który przyczepia się od dolnej części kręgosłupa aż do kości udowej i ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całej naszej sylwetki.

Niestety, w kontekście bólu pośladka, przypisuje mu się zbyt wiele zasług, zapominając o innych mięśniach, które także znajdują się w tym rejonie ciała. W konsekwencji, wiele osób myśli, że rolując najbardziej bolesny punkt na pośladku, na pewno roluje mięsień gruszkowaty, jednak tak łatwo nie ma.

Precyzyjne rolowanie mięśnia gruszkowatego

Z doświadczenia pracy z ludźmi wynika, że najbardziej nieprzyjemną partią pośladka jest jego górna część, a nie okolica „gruszki”, która anatomicznie jest ulokowana stosunkowo nisko. Dlatego właśnie rolowanie mięśnia gruszkowatego wymaga precyzji i odpowiedniego narzędzia.

Do jego precyzyjnego rolowania najlepsza jest mała piłka o średnicy 8cm. Prawidłowe rolowanie mięśnia gruszkowatego ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania wielu dolegliwości bólowych, zwłaszcza w przypadku faktycznych stanów podwyższonego napięcia w jego obszarze.

Udawana rwa kulszowa

Mięsień gruszkowaty może być przyczyną wielu dolegliwości bólowych, które w rehabilitacji nazywa się syndromem mięśnia gruszkowatego lub potocznie „udawaną rwą kulszową”. Dlatego też, w przypadku wystąpienia bólu w okolicy pośladka, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy pomogą nam w precyzyjnym zdiagnozowaniu problemu i doborze odpowiedniego sposobu leczenia.

Codzienna rutyna na ból pośladka

Rolowanie mięśnia gruszkowatego powinno być jednym z elementów codziennej rutyny osób, które zmagają się z bólem pośladka. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny mięsień, który wymaga naszej uwagi w tym rejonie ciała. Aby zapobiegać bólom i dbać o nasze zdrowie, powinniśmy zadbać o całościowe rozluźnienie mięśni pośladka, a nie tylko skupiać się na jednym z nich.

Karolina Dachowska

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w rolowaniu, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Od lat związana ze sportem.