Rozluźnij mięśnie dna miednicy za pomocą rolowania

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 44 sek

Rozluźnij mięśnie dna miednicy za pomocą rolowania

Napięcie mięśni dna miednicy

Wielu ludzi uważa, że mięśnie dna miednicy (popularne MDM) powinny być silne i mocne. Jednakże, nadmierne napięcie tych mięśni może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle w obszarze miednicy i pleców, problem z oddawaniem moczu, a nawet problemy natury seksualnej.

Właściwe funkcjonowanie MDM jest kluczowe dla zdrowia kobiety, ponieważ nie tylko odpowiadają za prawidłowe ciśnienie śródbrzuszne i utrzymanie narządów we właściwej pozycji, ale również, a może nawet przede wszystkim, wpływa na pożądaną satysfakcję seksualną.

Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy

Z tego względu wiele kobiet pod wpływem zasłyszanych mitów i nieaktualnych już teorii dotyczących chociażby “zaciskania” partnera w seksie w celu zwiększenia obustronnej satysfakcji podejmuje się ćwiczeń tak zwanych mięśni “Kegla”. Jednakże, w wielu przypadkach te ćwiczenia prowadzą do nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy, co jest równie szkodliwe, jak ich osłabienie.

Dlatego kluczem do prawidłowego funkcjonowania MDM jest ich elastyczność oraz umiejętność zarówno prawidłowego napinania, jak i rozluźniania! W tym kontekście, rolowanie może być bardzo skuteczną metodą pracy nad mięśniami dna miednicy, która pozwoli przywrócić prawidłowy balans mięśniowo-powięziowy w ich obszarze.

Rolowanie mięśni dna miednicy

Rolowanie MDM pozwala na obniżenie tonusu mięśniowego, który często jest skutkiem złych ćwiczeń, stresu, przemęczenia, czy trudnych doświadczeń. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie porządnej relaksacji i obniżenie napięcia mięśniowego, które z kolei może prowadzić do poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia.

W porównaniu do terapii manualnej per vaginam, rolowanie nie działa bezpośrednio na mięśnie dna miednicy, ale głównie na ich przyczepy – w szczególności te do guzów kulszowych. Odbywa się powierzchownie, stymulując okolicę krocza od zewnątrz. Wykonane w prawidłowej pozycji, na dobrze dobranej rolce i w połączeniu ze świadomą pracą oddechową rolowanie mięśni dna miednicy może być doskonałym uzupełnieniem fizjoterapii uroginekologicznej i sposobem na efektywną relaksację w domowych warunkach.

Świadomość ciała dzięki stymulacji receptorów czuciowych

Co również istotne, rolowanie mięśni dna miednicy poprzez stymulację receptorów czuciowych pozwala na budowanie większej świadomości i czucia w ich obszarze. Już po kilku minutach spokojnego i łagodnego kołysania miednicy na rolce łatwiejsze stają się zarówno świadoma aktywacja, jak i relaksacja MDM. To z kolei umożliwia pracę zarówno w kierunku ich wzmocnienia, jak i rozluźniania.

Bezpieczne i efektywne rolowanie mięśni dna miednicy

Jeśli chcesz nauczyć się bezpiecznego i efektywnego rolowania MDM, a także całego obszaru miednicy zapraszam Cię do skorzystania z programu “Bezbolesna miednica” mojej autorskiej Akademii Rolowania, gdzie znajdziesz wideo instruktaże dotyczące rolowania nie tylko mięśni dna miednicy, ale również m. przywodzicieli uda, m. naprężacza powięzi szerokiej, stawów krzyżowo-biodrowych, czy obszaru pośladka. Pamiętaj, że właściwe funkcjonowanie mięśni dna miednicy jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia – warto o nie zadbać.